+90 544 522 36 41

13

Ara, 2020

HaberSon ile Uv Baskıya dair röportajımız

By: | Tags: | Comments: 0

Son zamanlarda kişisel tasarım ihtiyaçlarının artması reklam ve pazarlama ihtiyaçlarının yukarı ivme kazanmasıyla alternatif bir baskı teknolojisi olan uv baskıya talep arttı.

İstanbul Bayrampaşada uv baskı sektöründe faaliyet gösteren Uv Medya kurucusu Sn. Adem Özçelik’e bu yenilikçi teknolojinin bilinmeyen yönlerini sorduk.

Herşeyden Önce Uv Baskı Nedir Ne değildir?

Boyanın çeşitli yöntemlerle uygulama yapılacak zemine püskürtülmesi yaygın kullanılan bir teknik olmakla birlikte dış mekanda çözüm sunamaması,aynı zamanda her materyalde istenilen sonucu vermemesi Uv baskıya olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır . Uv baskı mercury veya Led Uv ışınlarıyla baskı aşamasıyla eş zamanlı olarak malzemeye uygulanır böylece boya zemine tutunur ve kürlenir.Malzemeye Uv ışınlarıyla kürlenerek bağlanan boya daha kalıcı ve canlı bir görüntü sunar . Bizler UV MEDYA olarak Uv baskı müşterilerimizin ihtiyaçlarını son teknolojileri takip ederek müşterilerimize sunma gayreti içerisindeyiz. 

Siz Ne tür Çalışmalar yapıyorsunuz?

Uv baskı yapısı gereği her malzemeye baskı imkanı getirir. Ancak her proje ve malzemeye göre uygun boya ve ısı gibi değişkenler mevcuttur . UVMEDYA sert ve yumuşak malzemeler olmak üzere geniş bir yelpazede ürünler üzerine Uv baskı yapabilmektedir . Ar-ge ekibimizin yoğun çalışması sonucu suni deri üzerine Uv baskıda %99 başarı elde etmektedir . Bununla birlikte gerçek deride de ileri seviyede sonuçlar gözlemleniyor . Cam , ahşap, metal , PVC,fayans ve seramik üzerine uv baskı yapabilmekteyiz . 

Diğer Baskı türlerinden avantajları nelerdir?

Uv baskıyı en basit haliyle masaüstü yazıcı gibi düşünebilirsiniz .İster birer adet isterse yüzlerce, binlerce kopya baskı oluşturabilirsiniz . Bu Uv baskıya diğer baskı türlerine göre maliyet avantajı oluşturur . Özetle anlatacak olursak diğer baskı türlerinde kalıp çıkarma ve hazırlama maliyetleri söz konusudur bu durumda 10-20-50 gibi düşük miktarlarda üretimlerde aynı masraflar olacağından baskı maliyeti artacaktır. Uv baskıda ise adı geçen bu masraflar olmadığından adet ile maliyet değişmeyecektir . Maliyet avantajının yanında dış ortamda solmaması doğa dostu Uv boyalarının kullanımı Uv baskıyı diğer baskı türlerinden ayrıcalıklı kılar.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Son kullanıcı olarak düşündüğümüzde en çok karşılaştığımız sorun müşterilerimizin bu teknolojiye yabancı olup diğer tekniklerle kıyaslama yapmasıdır.Bu kıyaslama sonucu ihtiyaçlarını karşılamayan diğer baskı tekniğinin maliyet avantajı kullanıcıyı yanıltmaktadır.Bu maliyet avantajı kullanılan boyanın Uv baskı boyasının çeyreğine yakın fiyat bazında olmasıdır.Boya fiyatları arasındaki bu devada fark kullanıcıya teklif edilen fiyatta önemli bir etken olmaktadır . Müşterilerimize aralarında ne gibi farklar olduğunu anlatmak malesef bazen müşterinin yanlış baskı tekniği seçiminden sonra olmaktadır . 

Covid-19 Pandemisinin Sektörünüze etkisi ve gelecek için beklentileriniz nelerdir?

Tüm dünyayı sarsan pandeminin etkisi Uv baskı sektöründe de yakından hissedildi. Uv baskı müşteri portföyü reklamcılık ve üretim faaliyetlerinde bulunan firmalardan oluşur . Bu zor süreçte reklamın ikinci plana bırakılması ve üretim projelerinin pandemi sonrasına ertelenmesi haliyle Uv baskıya olan ihtiyaç azalma eğilimi göstermiştir . Uv baskı sektöründe yaşanan bu daralmanın pandemi sonrası duraklayacağını ve talebin sürekli artacağını düşünüyoruz . Çünki üretim ve reklamcılık faaliyetleri tüm sektörler için vazgeçilemez unsurlardır . Bu zor süreci başta Ülkemizin,milletimizin, büyük küçük esnafımızın ve tüm insanlığın en az hasarla atlatmasını temenni ediyoruz 

Sektöre girmek isteyen yatırımcılar için tavsiyede bulunur musunuz?

Uv baskı denilince akla ilk gelen tabi ki kullanılan orta-büyük ölçekte uv baskı makinalardır. Bu makinalar marka , boyut, özellik ve menşei ye göre değişkenlik gösterir . Her işe göre ihtiyaçlar belirlenip bu tercih yapılmalıdır . Uv baskı makinaları ithal olduğundan ölçü,menşei,baskı kafa marka ve özelliği , kullanılan boyanın fiyatı vb tüm detaylar titizlikle incelenmelidir.Uv baskı makinaları zaman zaman hata verebilir,arıza yapabilir bu her işte olduğu gibi çok normaldir. Ne yazık ki makina satıcıları pazarda rekabetin yoğun olması sebebiyle teknik servis aşamasını düşünmeyip sadece makina satışına odaklanmaktadır . Sektöre belki kredi çekerek giren yatırımcımız en ufak bir hatada ilgisiz ve yetersiz teknik servisi günlerce, haftalarca beklerken elindeki işler beklemekte ciddi maddi kayıplara yok açmaktadır . Tüm bu riskler ortadayken teknik servis garantisi ve müşteri memnuniyeti yüksek olan firmalar tercih edilmelidir. Bizler UVMEDYA -MedyaDijital markası altında işin mutfağında her tür sorunla mücadele etmiş,ihtiyaçları ve çözümleri tecrübe etmiş bir firma olarak Sprinter Uv baskı makinalarının satış ve danışmanlık hizmetini vermekteyiz. Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilere sektörde yapılan yanlış tercihleri , sık yapılan hataları anlatarak danışmanlık vermekten memnuniyet duyacağız .  

UVMEDYA – Adem Özçelik 

Leave a Reply