19

Mar, 2018

Endüstriyel Baskıda En Hızlı Büyüyenler

By: | Tags: | Comments: 0

Endüstriyel Baskıda En Hızlı Büyüyen 4 Alan
Endüstriyel baskı makineleri, değişmekte olan tüketici ve alıcı gereksinimlerine adapte olmak zorunda kalıyor. Bu ihtiyacı en çok pazarın dört ana alanında görüyoruz.
Endüstriyel Baskıda En Hızlı Büyüyen 4 Alan
Endüstriyel baskı sitemlerini kullanan üreticiler, endüstriyel baskı sistemleri üreticileri ve tedarikçiler, dünya genelinde bütün bir endüstriyel baskı sisteminin bileşenleridir. Baskı teknolojisi, bugün artık tasarımın kilit faktör olduğu çok geniş imalat süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu imalat süreçlerinden en önemlileri şunlar:

Endüstriyel Baskıda En Hızlı Büyüyen 4 Alan1- Dekorasyon ve son işlem;

Elektronikler; Dijital Baskılı Tekstiller ve 3d Baskı. Bu piyasaya girmenin çok çeşitli yolları var ve bu yollar, büyük üreticilerin üretim süreçlerinin bir parçası olarak baskı sistemlerini kullanmaları ve baskı bileşenerini tedarik eden uzman baskı işletmeleriyle geniş çeşitlilik gösterir. Smithers Pira’nın “2022’ye Kadar İşlevsel ve Endüstriyel Baskının Geleceği” adlı raporu, baskı pazarının 2017’de 76.9 milyar dolar değerinde olduğunu ve 2022’de 114.8 milyar dolara ulaşacağını açıklıyor. Smithers Pira raporunda, sektöre dair derinlemesine bir analiz yer ediniyor. Raporun en dikkat çeken yanı, endüstriyel baskıda dört temel büyüme alanına işaret etmesi. 1 Dekorasyon ve Son İşlem Baskı, çok sayıda mobilya ve yüzey görünümünü süslemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Rotogravür sektörü şu an domine ediyor; rotogravür ise iş ortamlarındaki çeşitli yüzeyleri, mobilya, döşeme ve duvar kaplamaları için son işlem malzemesi haline getirilen kağıtları basmak için kullanılan bir yöntem. Flexo ve ofset platformlar ise görece daha minik bir paya haiz ve inkjet baskı makinelerinin kullanımı, özellikle ısmarlama tasarımlar için daha yaygın hale gelmeye başlıyor. Pazar, büyüyen inşaat sektörünün ve daha varlıklı tüketicilerin hoş iç mekanlar için talebini yansıtan 2012-2022 yılları arasında istikrarlı bir büyüme gösteriyor. Hem kamu hem özel sektördeki kurumsal işyeri ve ofis binalarında, markalaşma süreçleri için bu tarz uygulamalara talep giderek artıyor. Ortaya çıkan niş fırsatlar da var. Örneğin, çevrimiçi gezi araştırma sitelerinin yaygın kullanımı ile oteller giderek daha fazla yaratıcı uygulamalara ve yeni deneyimlere ihtiyaç duymaya başladı. “Trip Advisor tesiri” denilen bu sebepten ötürü, otellerde her yedi yılda bir meydana getirilen yenileme işlemi beş yıla düştü ve sonuç olarak da baskılı mekan dekorasyon pazarında önemli bir gelişme yarattı. 2017 yılında dekor ve son işlem baskı pazarının değeri 15.8 milyar doları geçerken yılda averaj yüzde 4 büyüme ile 2022 yılında bu sayıın ortalama 19.6 milyar değerinde olması öngörülüyor.

2 – Elektronik

Membran anahtarları, RFID, dönem, ekranlar ve fotovoltaik benzer biçimde elektronik eşyalar üretmek için baskıyı kullanmak biroldukça tedarikçi için aslına bakarsanız büyük bir iştir, aygıt ve bileşen tasarımında ortaya çıkan uygulamalar yeni fırsatlar yaratmaya devam edecektir. 2017’de bu pazar segmenti 28,8 milyar doları bulurken pazarın 2022’ye kadar 47,8 milyar dolarlık bir değerlenmeye yükseleceği öngörülmekte.

Elektronik baskı hala gelişmekte olan bir teknoloji. Birtakım tasarım imkânı açmakta olduğu şeklinde bir takım fütüristik elektronik cihazların oluşturulmasını sağlar. Basılı elektronikler, elektronik işlevselliğin geleneksel yöntemlerden çok daha geniş bir yelpazede sunulmasını sağlar. Tamamı geleneksel elektronik yapıların sağlayamayacağı bir maliyette ve işlevselliğe haiz ürünleri mümkün kılacaktır. Geleneksel elektronik, baskı ve ambalajda kullanılırken, geniş alana baskı yapılabilen elektroniklerin entegrasyonu, düşük maliyetle büyük ölçekli ve yüksek hacimli üretim süreçlerini kullanarak ince, uyumlu ve hafifçe üretimler sağlayabilir. Bundan dolayı basılı devreler, RFID, ekranlar, piller ve fotovoltaiklerin hepsi istikrarlı bir ilerleme kaydediyor denilebilir.

Asya; Japonya, cenup Kore, Tayvan ve Çin’deki birçok önde gelen elektronik şirketin liderliğinde basılı elektronik alanının en büyük bölgesi. Bu bölge, dönem kartları, membran anahtarları ve ekranlar dahil olmak üzere birçok ürün için düşük maliyetli bir üretim merkezidir. Büyük baskı şirketleri, baskıyı biroldukça öğenin büyük ölçekli üretiminin parçası olarak kullanmaktadır. Akıllı telefonlar, TV’ler ve ekranlar, aydınlatma ve güneş panelleri üreten birçok büyük ve yenilikçi elektronik şirketi bugün artık üretim sürecinin bir parçası olarak baskıyı kullanıyor.

3 – Dijital baskılı tekstiller

Küresel baskılı tekstil piyasasının, senelik 32 milyar metrekareden daha fazla bir üretime ulaştığı tahmin edilmektedir. Inkjet tekstil baskısının benimsenmesi, perakendecilere sağlanan daha hızlı cevap süreleri ile ‘hızlı modayı’ desteklemektedir. Inkjet baskı, moda eğilimlerinin daha da değiştirilebilir hale geldiğinden giderek önem kazanıyor. 2012 yılında 321 milyon dolar olan pazar, 2017 senesinde % 351 gelişme göstererek 2017 yılında 1,1 milyar dolara ulaştı. Bu hızlanma ile pazarın yıllık % 14,3’lük gelişme ile 2022’de 2,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Inkjet baskı, tedarik zincirinin kısaltılmasını ve daha elastiki olmasını sağlar. Bugün web-to-shirt hizmeti sunan birçok t-shirt baskı sistemi var; burada alıcı, bir giysi üzerine kendi istediği görselin basılmasını ister. Burada baskı, değerin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu da bir moda koleksiyonu için, daha azca sayıda, daha popüler ebat ve tarzlar üretilerek stokta ürünün elde kalmasını engelleyerek üreticiye büyük bir avantaj sağlar. Bu, yüksek üretim maliyetinin bir mesele olmasının önüne geçer; ve web üzerinden satış meydana getiren üreticiler, satış işlemi online olarak tamamlandıktan sonra ürünü devreye sokabilir ve bu maliyetlerden kurtulabilir.

4 – üç boyutlu Baskı

Küresel 3d baskı sektörü giderek olgunlaşıyor. Çok çeşitli teknolojiler, biroldukça endüstri kolundaki fonksiyonel parçaları ve bileşenleri düşük üretim maliyetleri ile üretebileceğini kanıtladı. Kullanıcılar ve servis sağlayıcıları, talep üzerine üç boyutlu baskı sistemleri ile iş modellerinin iyi mi dönüşebileceğini araştırıyor. üç boyutlu baskı, endüstriyel ve ticari sektörlerde avantajları kanıtlanmış bir teknolojidir ve birçok sektörde tasarım ve hızlı prototipleme olanakı sunmaktadır. üç boyutlu baskı bugün biroldukça metal ve plastik aksamları şekillendirmek için karmaşık kalıplar ve prototipler oluşturmak çin önemli bir üretim aracı haline gelmiştir.

Havacılık, uzay, otomotiv ve tıbbi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, endüstriyel ve ticari uygulamalarda üç boyutlu baskının avantajını benimsemişlerdir. 3d baskı teknikleri hızla daha geniş sektörlerce kabul edilmekte ve global üretim alanında daha çok entegre olmaya devam etmektedir.

Beş yıllık dönemde üç boyutlu baskının yıllık % 12.3’lük bir gelişme oranına sahip olarak profesyonel 3d baskı pazarının değerinin de 2022’de 21.4 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 2022 yılına kadar geçecek beş yılda, inkjet tekstil baskısı ve üç boyutlu baskının, pazarın en hızlı büyüyen segmentlerinden olacağı da tahminler arasında.

Leave a Reply